La solicitarea mai multor grădinițe din Râmnicu Vâlcea, pompierii militari din cadrul ISU „General Magheru” al județului Vâlcea au organizat o serie de activități de prevenire menite să încurajeze copii să pătrundă tainele meseriei de salvator.
Astfel, aproximativ 400 de copii, din cadrul Grădiniței cu program prelungit Ostroveni 1, Grădiniței cu program prelungit Ostroveni 2 și Grădiniței Cozia au aflat câteva informații despre viața de pompier.
Prichindeii au aflat ce înseamnă pericolul producerii unui incendiu, au luat contact cu una dintre autospecialele de intervenție la incendii și cu echipamentul cu care aceasta este înzestrată și nu în ultimul rând, cu casca de protecție folosită de salvatori, și cu pistolul de refulare a apei necesare stingerii incendiilor.
În încheierea prezentărilor, foarte mulți copii și-au exprimat dorința de a vizita sediul unităților de intervenție, cu prilejul organizării de porți deschise.