

În câţiva ani – eu sper să fie cât mai mulţi – se retrag toți, cu voia sau fără voia voastră.
Cine vine în urma mea? Sunt vreo cinci.
Toţi cei cinci sunt cioflingari, dar au valoare.
Din presa succesivă a celor bătrâni, în care eu am rămas singur, iată pe cine îi consider ziarişti, iar părerea mea este subiectivă.
La cei cinci găsesc ce nu vor ei, dar nu intru în amănunte.
Mă întreb însă, dacă aceşti ziarişti vor avea un destin mai bun sau mai rău decât al meu.
Pamflet, măi dragilor...