

Scena achiziţionată recent de Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea şi amplasată în regim permanent în Scuarul Mircea cel Bătrân va fi inaugurată duminică, 19 august 2018, de la ora 11.00, printr-un concert cu muzică de promenadă susținut de Fanfara Judeţeană Constantin Brâncoveanu. Concertul deschide o mini-stagiune în cadrul căreia ansamblul îi va încânta pe iubitorii acestui gen muzical, de la aceeaşi oră 11.00, şi în duminicile din 26 august, 2 septembrie şi 9 septembrie – 2018.
În perioada următoare, pe scena din spaţiul public central urmează să se desfăşoare diferite alte manifestări culturale, între care se numără reprezentaţiile Teatrului Municipal ”Ariel” din ciclul ”La Strada” sau un spectacol preconizat pentru duminică, 2 septembrie 2018, ce îl va avea ca protagonist principal pe cunoscutul interpret de muzică folk Gheorghe Gheorghiu.